FriluftsRådet

Grønne Spirer

Natur, udeliv og ....science?

Start: 24. oktober 2017 09:00
Slut: 24. oktober 2017 16:00
Målgruppe: 3-6 års personale
Sted: Randers Naturcenter
Adresse: Gudenåvej 20, 8920 Randers NV
Ledige pladser: 23

Deltagerliste: Deltagerliste som Excel-ark

  • Anette Murmann (Børnegården Houvej, Mariagerfjord Kommune)
  • Anette Pedersen (Børnehuset Tumlebillen, Nyborg Kommune)
  • Anne-Dorte Mogensen (Thorsager Skole og Børnehus, Syddjurs Kommune)
  • Annette Becker (Naturbørnehaven Klintholm, Favrskov Kommune)
  • Birgitte Kastberg (Grenaa Skovbørnehave, Norddjurs Kommune)
  • Birthe Christensen (Børnehaven Skovtrolden langå, Randers Kommune)
  • Bo hjort Jeppesen (Børnehaven Højvang, Aarhus Kommune)
  • Brian Hessellund (Løvspring, Viborg Kommune)
  • Charlotte Larsen (Rosenbakken, Skive Kommune)
  • Christina Bech Korsholm (Vorup Vuggestue og Børnehaven (tidl. Børnehaven Orkestervej), Randers Kommune)
  • Christine Stengaard Pedersen (Børnehaven Skovhuset, Skanderborg Kommune)
  • Dan fjordvang (Gårdbørnehaven Spirevippen, Nordfyn Kommune)
  • Didde Møller (Nørreå Børnehus, Viborg Kommune)
  • Dorte Monbjerg (Aldersintegreret Institution Solstrålen, Horsens Kommune)
  • Dorthe Besand (Aldersintegreret Institution Solstrålen, Horsens Kommune)
  • Dorthe Grøndahl (Naturbørnehaven Klintholm, Favrskov Kommune)
  • Gerda Strunck (Grønningen - vinderup børnehus, Holstebro Kommune)
  • Gitte T. Jakobsen (Grønningen - vinderup børnehus, Holstebro Kommune)
  • Hanne Christensen (Eventyrhaven , Herning Kommune)
  • Hanne Marko Christensen (Huset I Skoven, Rebild Kommune)
  • Helle Sabroe Madsen (Vorup Vuggestue og Børnehaven (tidl. Børnehaven Orkestervej), Randers Kommune)
  • Henning Andersen (Moseskellet vuggestue og børnehave, Randers Kommune)
  • Henrik Dåbeck (Daginstitution Brædstrup, Horsens Kommune)
  • Inger Elgaard (Hanstholm Naturbørnehave, Thisted Kommune)
  • Jane Rasmussen (Børnehaven Tirsdalen, Randers Kommune)
  • Jette Rolskov (Børnehuset Chilli Marstrup, Haderslev Kommune)
  • Karen Nyrup (Børnehaven Skovtrolden langå, Randers Kommune)
  • Karin Jensen (Thorsager Skole og Børnehus, Syddjurs Kommune)
  • Karin Justesen (DaycareNord, Skive Kommune)
  • Karin Pehrson (Naturbørnehaven Thorlund, Ikast-Brande Kommune)
  • Kirsten Hymøller (Rabalderstræde, Mariagerfjord Kommune)
  • Kirsten Krarup (Bondegårdsbørnehaven Gl. Dalhøj, Jammerbugt Kommune)
  • Kursist 1 (Levring Børnehus, Skovtroldene, Silkeborg Kommune)
  • Kursist 2 (Levring Børnehus, Skovtroldene, Silkeborg Kommune)
  • Kursist 2 (Moseskellet vuggestue og børnehave, Randers Kommune)
  • Lene Jensen (Eventyrhaven , Herning Kommune)
  • Lisa Bertz Thomsen (Børnehuset Chilli Marstrup, Haderslev Kommune)
  • Lizette Frandsen (Galaksen, Aarhus Kommune)
  • Lone Thorup (Naturbørnehaven Thorlund, Ikast-Brande Kommune)
  • Lotte Hillgaard Hansen (Børnehuset Viborgvej, Randers Kommune)
  • Lotte Rasken Hyllested (Vilsund Børnehus, Thisted Kommune)
  • Louise Ehlers (Blokhusvejens Børnehave, Jammerbugt Kommune)
  • Mai-Britt Fisker (Børnehuset Voldly, Fredericia Kommune)
  • Mie Fyllgraf, Nørreå Børnehus (Nørreå Børnehus, Viborg Kommune)
  • Peter Amby (Løvspring, Viborg Kommune)
  • Pia Dellgren Jensen (Børnehuset Voldly, Fredericia Kommune)
  • Rikke Finnemann Nielsen (Kernehuset SFO blå høj skole, Ikast-Brande Kommune)
  • Sonja Christensen (Børnehaven Nordlyset, Norddjurs Kommune)
  • Stine Wittrup Sørensen (Børnehaven Nordlyset, Norddjurs Kommune)
  • Susanne Borch Gejl (Kernehuset SFO blå høj skole, Ikast-Brande Kommune)
  • Sussie Borch (Børnehaven Bredstrupsgade, Randers Kommune)
  • Tine Larsen (Rosenbakken, Skive Kommune)
  • Tove Bruun (Bondegårdsbørnehaven Gl. Dalhøj, Jammerbugt Kommune)
  • Trine Gjøtrup (Troldebo, Randers Kommune)
  • Ulla Olsen (Blokhusvejens Børnehave, Jammerbugt Kommune)
  • Vivi Godt (Gårdbørnehaven Spirevippen, Nordfyn Kommune)

Venteliste:
  • Marianne Bang Larsen (Dyregården Ferdinand, Hjørring Kommune)

Program med forbehold for ændringer: 9.30: morgenkaffe og velkomst 10.00: Science, hvad p.... er nu det? Oplæg Ved Niels Ejbye-Ernst 11.00: erfaringsdeling og spørgsmål 11.30 frokost 12.00 Workshops med science-aktiviteter 14.30 Pause 14.45 Oplæg ved Charlotte Buchave om de nye læreplanstemaer 15.30 Idegenerering i grupper 16.00 Tak for i dag

  • Hovedsite
  • Blå Flag
  • Grønt Flag - Grøn Skole
  • Grønne Spirer
  • FEE
  • FEE
  • CO2 neutralt website