FriluftsRådet

Grønne Spirer

Spring Ud i Naturen – en konference om børn, sundhed og natur

Start: 1. februar 2016 09:00
Slut: 1. februar 2016 16:30
Målgruppe: Pædagoger, konsulenter og andre med interesse for 0-6 åriges sunde udvikling
Sted: Severin Kursuscenter
Adresse: Skovsvinget 25, 5500 Middelfart
Ledige pladser: 54

Deltagerliste: Deltagerliste som Excel-ark

  • . (Dagplejen Aalborg Kommune gr. 1, Aalborg Kommune)
  • . (Dagplejen Aalborg Kommune gr. 1, Aalborg Kommune)
  • Anette Murmann (Børnegården Houvej, Mariagerfjord Kommune)
  • Anita Jensen (Jammerbugt naturdagplejere tranum (gr 4) ved Jette Pedersen, Jammerbugt Kommune)
  • Anja Honoré (Otterup dagpleje (privat), Nordfyn Kommune)
  • Anne B. Bendixen (Hassel-Huset, Horsens Kommune)
  • Anne-Marie Nørholm Søndergaard (Børnehaven Grønnegården, Esbjerg Kommune)
  • Anne - Mette Dahlmann (Havbrisen, Tønder Kommune)
  • Annette Bindzus (Skårup Børnehus, Svendborg Kommune)
  • Annette Degn (Pippihuset, Ærø Kommune)
  • Annette Kristensen (Mopælappen, Ærø Kommune)
  • Annette Rasmussen (Naturdagplejere gr 9, Harridslev Mellerup ved Anette Rasmussen, Randers Kommune)
  • Anni Poulsen (Dagplejer/Fredericia, Fredericia Kommune)
  • Asger Honore (Otterup dagpleje (privat), Nordfyn Kommune)
  • Bente Schønemann (Nordfyns Dagplejes Grønne Spirer, Nordfyn Kommune)
  • Berit Juul Hansen (Molevitten Børnehus, Odense Kommune)
  • Casper Holzmann (Naturbørn, Haderslev Kommune)
  • Charlotte Knudsen (Havbrisen, Tønder Kommune)
  • Charlotte Larsen (Rosenbakken, Skive Kommune)
  • Christian Kunsemüller
  • Christina Borregård Knudsen (Strikkegårdens Børnehus, Odense Kommune)
  • Conny Rasmussen (Børnehuset Lumby, Odense Kommune)
  • Dan fjordvang (Gårdbørnehaven Spirevippen, Nordfyn Kommune)
  • Diana Attermann (Holstebro Dagpleje gruppe 2, Holstebro Kommune)
  • Dorthe Besand (Aldersintegreret Institution Solstrålen, Horsens Kommune)
  • Emina Bekto (Børneoasen Lind afdeling Toftegården, Herning Kommune)
  • Frank Rene Petersen (Mariehønen, Lene og Frank Petersen samt Majbrit Jørgensen, Vejen Kommune)
  • Ghita Sander, Haderslev Kommunale Dagpleje(lola@haderslev.dk
  • Gitte Rafn Eriksen (Højvangens Private Pasningsordning, Horsens Kommune)
  • Gitte Rossander (Idræts og naturbørnehaven Olympia, Aalborg Kommune)
  • Gitte Sloth (Glesborg SFO, Norddjurs Kommune)
  • Hanne Christensen (Simmersted fribørnehave, Haderslev Kommune)
  • Hanne Johansen, Haderslev Kommunale Dagpleje(lola@haderslev.dk
  • Hanne Nielsen (Fjordbakkedistriktet, Fredericia Kommune)
  • Helene Thøgersen, Gram (Grønne Spirer gr 2 Gram, Bevtoft - Dagplejen Vest, Haderslev Kommune)
  • Helle Eriksen (Pippihuset, Ærø Kommune)
  • Helle Gade (Helle Gade, Randers Kommune)
  • Helle Munch Egeskov (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Henrik Soelberg, Børnegården Houvej (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Iben Lindegaard, Myretuen (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • ida hjemme (idas dagpleje, København Kommune)
  • Inge Baungaard Pedersen (Erritsø, Fredericia Kommune)
  • Inge Sørensen, Bølgen
  • Jakob Pleth Damhave Knudsen, Brændgård
  • Janni Kjerulff (Naturinstitutionen Børnehuset, Næstved Kommune)
  • Jeanett Romer (Nordfyns Dagplejes Grønne Spirer, Nordfyn Kommune)
  • Jette Storm Nielsen (Holstebro Dagpleje gruppe 3, Holstebro Kommune)
  • Johan Laigaard (DaycareNord, Skive Kommune)
  • John Larsen, Naturformidler, Naturstyrelsen Midtjylland
  • Karen Marie Pedersen (Holstebro Dagpleje gruppe 2, Holstebro Kommune)
  • Kasper Kold (Daginstitutionen 3-Høje, Silkeborg Kommune)
  • Kirsten Høj Gutzke (DaycareNord, Skive Kommune)
  • Kirsten Michaelsen (Troldeskovens Private pasningsordning, Vesthimmerland Kommune)
  • Lars Turms (Børnehuset Solstrålen, Køge Kommune)
  • Lasse Dietrichsen (Troldehulen, Esbjerg Kommune)
  • Leif Mårtensson (Livstræet - Natur- og Bevægelsesbørnehave og vuggestue, Favrskov Kommune)
  • Lene Winther Petersen (Mariehønen, Lene og Frank Petersen samt Majbrit Jørgensen, Vejen Kommune)
  • Leo B. Rasmussen (Rosenbakken, Skive Kommune)
  • Linda Bjarnatottir (Hassel-Huset, Horsens Kommune)
  • Line Hinge, Bølgen
  • Line Koch (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Liselotte Ebbesen (den centrale dagpleje, Horsens Kommune)
  • Lone Kanne-Hansen (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Lone Lanng, Børnehuset Mariahøj, Lone Lanng, Amager Landevej 50A, st tv, 2770 Kastrup (Kursister efterår 2019, None)
  • Lone Larsen, Haderslev Kommunale Dagpleje(lola@haderslev.dk
  • Lone Nowak, Haderslev Kommunale Dagpleje(lola@haderslev.dk
  • Lonny Oversø (Erritsø, Fredericia Kommune)
  • Lotte Damm Grevsen (Sønderskov-Naturbørn Privat pasningsordning, Sønderborg Kommune)
  • lotte mortensen (Viborg dagplejere gr sydvest Karup/Kålvrå, Viborg Kommune)
  • Lykke H Ø Lange (Naturbørnehaven Thorlund, Ikast-Brande Kommune)
  • Majbritt Holzmann (Naturbørn, Haderslev Kommune)
  • Marianne Hjortborg Kristiansen, Spring ud i naturen ambassadør (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Marianne Kolstrup Larsen (Dagplejen Middelfart, gr. 3 Anne Merete Madsen, Middelfart Kommune)
  • Marianne Nielsen (Dronningens Asyl Børnehus, Odense Kommune)
  • Marianne Theibel Hansen (Daginstitutionen 3-Høje, Silkeborg Kommune)
  • Marianne Thuesen (Naturinstitutionen Børnehuset, Næstved Kommune)
  • Martha Sandholm (Holstebro Dagpleje gruppe 2, Holstebro Kommune)
  • Martin Bagger, Børnehaven Ajstrup Gl. Skole (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Matti Gyldenkilde (Landsbybørnehaven i Tvingstrup, Horsens Kommune)
  • Mette Hoxboe Olesen, Børnehave, Vuggestue og SFO Nørre Aaby Realskole (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Mette Kellermann (Børnehuset Tumlebillen, Nyborg Kommune)
  • Mette Kjær Bjerre (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Michael Winther, Naturvejleder, Naturskolen i Viborg (kursusansvarlige, None)
  • Mille Clara Feldborg (Milles Naturbørn, Sønderborg Kommune)
  • Natascha Leschly Pedersen (Klokkefrøen Natur Og Musikbørnehave, Fredericia Kommune)
  • Noriko l. Vestergaard (Landsbybørnehaven i Tvingstrup, Horsens Kommune)
  • Oplægsholder Grethe Sandholm (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Oplægsholder Karsten Froberg (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Oplægsholder Mads Brodersen (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Oplægsholder Morten DD Hansen (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Peter Storm, byrådsmedlem, Middelfart (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Pia Andersen (Valhalla i Vejle, Vejle Kommune)
  • Pia Nygaard (Holstebro Dagpleje gruppe 3, Holstebro Kommune)
  • Rikke Laustsen, Naturvejlederforeningens projektleder for Krible Krable (kursus middelfart, Middelfart Kommune), (naturvejledere i grønne spirer, None)
  • Rikke Skov (Valhalla i Vejle, Vejle Kommune)
  • Sabine Seeberg (Børnegården Kværs, Sønderborg Kommune)
  • Sanne Holm (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Sanne Tækker (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Simone Jørgensen (Børnehuset Chr. Sonnesvej, Odense Kommune)
  • Solfrid kyhn (Favrskov Grønne Spirer Hold 3, Favrskov Kommune)
  • Stine Egeberg Olsen, pædagogmedhjælper vikar på skole (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Susanne Østergaard (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Sussanne Bjerregaard (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Sussie Hasseltoft, UH-UGLEN Den Grønne Pasningsordning
  • Sussie Hebsgaard, Vuggestuen Lillefod (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Thomas Antonisen (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Thomas Christiansen, Animatør, Fornemmelse.dk (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Thomas Laugesen, DDS Odense, Ryds gruppe (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Tine Hinriksen (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Trine Hoffmann Sørensen, DGI bevægelseskorps og Blik for motorik (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Vibeke Rasmussen (Dagplejer/Fredericia, Fredericia Kommune)
  • Vibe Ørum Rasmussen (kursus middelfart, Middelfart Kommune)
  • Vivian andresen (Rødekro Nord, Aabenraa Kommune)
  • Vivi Godt (Gårdbørnehaven Spirevippen, Nordfyn Kommune)
  • Winnie L. Vassard (gruppe 10 Havndal, Randers Kommune)

Venteliste:
  • Line Søndermark (Mopælappen, Ærø Kommune)
  • Marianne Jessin Pedersen (Glejbjerg Børne- og Skolecenter, Vejen Kommune)
  • Thomas Tarri Nielsen (Børnehuset Stjernen i Herning, Herning Kommune)

  • Hovedsite
  • Blå Flag
  • Grønt Flag - Grøn Skole
  • Grønne Spirer
  • FEE
  • FEE
  • CO2 neutralt website